Ole Haslunds Kunstnerfond - Legater_top

Legatmodtagere

Ole Haslunds Kunstnerfonds legater

Ole Haslunds Kunstnerfond har siden 1943 hædret en lang række kunstnere og museumsfolk m.fl. med legater.

Ole Haslunds Kunstnerfond uddeler én gang årligt hæders-, kunst- og rejselegater til billedhuggere, billedkunstnere, kunsthåndværkere, scenekunstnere, museumsfolk, konservatorer m.fl.

Søgning i navnelisten

Tastaturgenveje: Ctrl + F (Windows) eller cmd + F (Mac)

Om kunstens nødvendighed

Ole Haslund

”Luksus er det eneste nødvendige her i livet.”

2010-2018 har Kunstnerfonden hædret

Legatmodtagere

Legatmodtagere 2018

Ole Haslunds Kunstnerfonds legater

BILLEDHUGGERE

Billedhugger, forfatter Kasper Hesselbjerg

Billedhugger Ellen Hyllemose

Billedhugger Randi Jørgensen

Billedhugger Katrine Malinovsky

KUNSTHÅNDVÆRKERE

Glaskunstner Karin Mørch

Tekstildesigner Margrethe Odgaard 

Keramiker Barbro Åberg

MALERE, GRAFIKERE

Billedkunstner Julie Riis Anderen 

Fotograf Krass Clement

Billedkunstner Jakob Kolding 

Billedkunstner Michael Mørk

Billedkunstner og forfatter Christian Vind

Billedkunstner Anna Fro Vodder

Billedkunstner, maler Eva Öhrling

SCENEKUNSTNERE

Skuespiller, sceneinstruktør og teaterleder Morten Grunwald

Skuespiller Niels Ellegaard 

Skuespiller Laus Høybye 

Scenograf Maja Ravn
Skuespiller Anette Støvelbæk 

Sceneinstruktør Katrine Wiedemann

MUSEUMSFOLK

Museumsinspektør, mag.art. Tine Colstrup

Museumsdirektør, mag.art. Kjeld von Folsach

Museumsinspektør, mag.art. Birgit Jenvold 

Direktør og kurator Anders Petersen

Museumsdirektør, mag.art. Holger Reenberg 

Direktør og kurator Kari Svarre

Direktør Thomas Thulstrup

* Uden titel

Legatmodtagere 2017

Ole Haslunds Kunstnerfonds legater

Billedehuggere

Billedhugger Elle Klarskov Jørgensen
Billedhugger Gerda Thune Andersen
Billedhugger Martin Erik Andersen
Billedhugger og maler Jeanette Hillig
Billedhugger Søren Jensen
Billedhugger Tove Storch

Kunsthåndværkere

Keramiker Mikael Jackson
Glaskunstner Karen Lise Krabbe
Sølvsmed Per Sax Møller
Keramiker Peter Weiss

Malere, grafikere

Billedkunster Jesper Fabricius
Billedkunstner Kirsten Otzen Keck
Billedkunstner Tumi Magnùsson
Udviklingsstedet Sydhavn Station
Billedkunstner og fotograf Trine Søndergaard

Museumsfolk

Chefkonservator Søren Bernsted
Museumsinspektør dr. phil Ulla Kjær
Museumspinspektør ph.d Rasmus Kjærboe
Lektor emer., mag.art forfatter Mogens Nykjær

Scenekunstnere

Skuespiller Morten Løbner Burian
Skuespiller Christine Albeck Børge
Dukkemager og dukkespiller Rolf Søborg Hansen
Scenograf Bente Lykke Møller
Koreograf Tim Rushton
Skuespiller og instruktør Ole Sørensen

Legatmodtagere 2016

Ole Haslunds Kunstnerfonds legater

Billedhuggere

Billedhugger Nanna Abell
Billedkunstner, fotograf og filminstruktør Ulrik Heltoft
Billedkunstner Ann Lislegaard
Billedhugger, skulptur, installation m.m. Finn Reinbothe

Kunsthåndværkere

Beklædningsdesigner Nikoline Liv Andersen
Ædelmetalformgiver Gitte Bjørn
Redaktør Bolette Bramsen
Glaskunstner Jeanett Iskandar
Arkitekt maa. Ole Larsen
Keramiker Kristine Tillge Lund

Malere, grafikere

Professor, maler, tegner Jesper Christiansen
Maler, fotograf, filminstruktør og digter Jytte Rex
Billedkunstner Alexander Tovborg
Maler, tegner Mette Winckelmann

Museumsfolk

Fhv. Museumsdirektør/ kunstsamler René Block
Galleriejer Lis Clausen
Kunstsamler John Hunov

Scenekunstnere

Operasolist Anne Margrethe Dahl
Skuespiller Danica Curcic
Skuespiller Flemming Enevold
Danser og koreograf Palle Granhøj
Skuespiller Tina Gylling Mortensen

Legatmodtagere 2015

Ole Haslunds Kunstnerfonds legater

Billedhuggere

Billedhugger Lone Haugaard Madsen
Billedhugger Mogens Møller

Kunsthåndværkere

Tekstilkunstner Nina Ferlov
Glaskunstner Maria Koshenkova
Keramiker Gerd Hiorth Petersen
Smykkekunstner Josephine Winther Sørensen
Keramiker Peter Tybjerg

Malere, grafikere

Billedkunstner Ruth Campau
Billedkunstner og Ph.D Maria Finn
Billedkunster Ester Fleckner
Billedkunstner Peter Holst Henckel
*Maler og tegner Krostofer Hultenberg
Billedkunster Astrid Myntekær
*Troels Wörsel

Museumsfolk

Museumsdirektør Teresa Nielsen
Museumsdirektør Anne-Birgitte Fonsmark
Museumsdirektør Lars Kjærulf Møller
Museumsinspektør Merete Sanderhoff

Scenekunstnere

Skuespiller Anders Baggesen
Skuespiller Peter Christoffersen
Sceneinstruktør, dramatiker og billedkunstner Catherine Poher
Skuespiller Henrik Prip
Skuespiller Maria Rossing

Legatmodtagere 2014

Ole Haslunds Kunstnerfonds legater

Billedhuggere

Billedkunstner Signe Guttormsen
Professor, Billedhugger Lone Høyer Hansen
Billedhugger Veo Friis Jespersen
Billedhugger Birgitte Ejdrup Kristensen
Billedhugger Kirstine Roepstorff
Billedkunstner Astrid Svangren
Billedhugger, filminstruktør Karin Westerlund

Kunsthåndværkere

Keramiker Per Ahlmann
Sølvsmed Carsten From Andersen
Journalist Libbie Fjelstrup
Copenhagen Ceramics I/S

Malere, grafikere

Kunstfilm-og installatonskunstner Jesper Just
Professor, maler, fotograf, forfatter Erik Steffensen

Museumsfolk

Dr.phil. Lennart Gottlieb
Adjunkt, Ph.D Karina Lykke Grand
Arkitekt Gorm Harkær
Professor, dr.phil. Jacob Wamberg

Scenekunstnere

Skuespiller Benedikte Hansen
Skuespiller Stine Schröder Jensen
Skuespiller Olaf Johannessen
Operasanger Johan Reuter
Skuespiller Inge Sofie Skovbo

Legatmodtagere 2013

Ole Haslunds Kunstnerfonds legater

Billedhuggere

Professor, billedkunstner Claus Carstensen
Billedhugger Eva Steen Christensen
Billedhugger Sophie Dupont
Billedhugger Henrik Plenge Jacobsen
Billedkunstner Dorte Jelstrup
Billedhugger Marianne Jørgensen
Billedkunstner Leif Kath

Kunsthåndværkere

Glaskunstner Pernille Braun
Keramiker Louise Hindsgavl
Smykkekunstner Kaori Juzu
Væver Gudrun Pagter
Billedkunstner Camilla Rasborg
Ph.d studerende, mag.art. Jesper Svenningsen

Museumsfolk

Lektor, ph.d Peter Thule Kristensen
Arkitekt, MAA Bente Lange
Professor, mag.art Carsten Thau

Scenekunstnere

Skuespiller og instruktør Bodil Alling
Skuespiller Ole Lemmeke
Skuespiller, instruktør og oversætter Troels II Munk
Skuespiller Özlem Saglanmak
Skuespiller Lily Weiding

Legatmodtagere 2012

Ole Haslunds Kunstnerfonds legater

Billedhuggere

Billedhugger Greta Christensen
Billedhugger Anja Franke
Billedhugger Camilla Tygstrup Sørensen
Billedkunstner Christian Vind

Kunsthåndværkere

Guldsmed Castello Hansen
Keramiker Heidi Bach Hentze
Keramisk formgiver Anne Tophøj

Malere, grafikere

Billedkunstner Elmer The Dane Larsen
Billedkunstner Hanne Skyum
Billedkunstner Nina Sten-Knudsen
Billedkunstner Hanne Lise Thomsen

Museumsfolk

Mag.art. Dina Vester Feilberg
Mag.art. Karin Kryger
Museumsdirektør Jens Erik Sørensen

Scenekunstnere

Solodanserinde Gudrun Bojesen
Sceneinstruktør Klaus Hoffmeyer
Skuespiller Johanne Louise Schmidt

Legatmodtagere 2011

Ole Haslunds Kunstnerfonds legater

Billedhuggere

Billedhugger Viera Collaro
Billedhugger Eva Koch
Billedhugger Troels Sandegaard

Kunsthåndværkere

Sølvsmed Sidsel Dorph-Jensen
Professor Henning Jørgensen
Keramiker Turi Heisselberg Pedersen
Væver Grethe Sørensen

Malere, grafikere

Billedkunstner Emil Westman Hertz
Tegner Asbjørn Skou
Billedkunstner Kirstine Vaaben

Museumsfolk

Overinspektør, mag.art Chris Fischer
Museumsdirektør Niels-Knud Liebgott
Kunsthistoriker Kirsten Nørregaard Petersen

Scenekunstnere

Skuespiller Ida Dwinger
Skuespiller Jannie Faurschou
Skuespiller Jørgen Reenberg
Skuespiller Morten Staugaard

Legatmodtagere 2010

Ole Haslunds Kunstnerfonds legater

Billedhuggere

Billedhugger Gudrun Hasle
Billedhugger Sofie Hesselholdt
Billedhugger Jytte Høy
Billedhugger Jens Haaning
Billedhugger Vibeke Mejlvang

Kunsthåndværkere

Redaktør Gunnar Jakobsen
Keramisk formgiver Ann Linnemann
Væver Jette Nevers
Sølvsmed Leon Kastbjerg Nielsen
Udstillingsarkitekt, fotograf Atila

Malere, grafikere

Maler og installationskunstner Helle Frøsig
Maler Mie Oline Kjærgaard
Maler og grafiker Niels Reumert
Installationskunstner Michael Thejll
Grafiker og maler Maria Thorsen
Maler Anne Torpe

Museumsfolk

Møbelsnedker, konservator Teis Dich Abrahamsen
Museumsinspektør Birgitte Anderberg
Professor, dr. phil. Lise Bek
Mag.art. Ida Haugsted
Museumsdirektør Karsten Ohrt

Scenekunstnere

Skuespiller Rikke Bilde
Skuespiller Henrik Birch
Kongelig kammersanger Tina Kiberg
Skuespiller Allan Klie
Skuespiller Jacob Morild
Skuespiller Tammi Øst

2000-2009 har Kunstnerfonden hædret

Legatmodtagere

Legatmodtagere 2009

Ole Haslunds Kunstnerfonds legater

Billedhuggere

Billedhugger Anders Boyen
Billedhugger Henrik Menné
Billedhugger Tina Maria Nielsen
Billedhugger Rikke Ravn Sørensen
Billedhugger Kristoffer Ørum

Kunsthåndværkere

Væver Margrethe Agger
Billedkunstner Jane Balsgaard
Glaskunstner Mia Lerssi
Sølvsmed Lone Løvschal
Keramiker Marianne Nielsen
Keramiker Anders Ruhwald
Professor Jack Wax

Malere, grafikere

Maler Jens Birkemose
Fotograf,billedkunstner Jørgen Borg
Tegner, billedkunstner Pernille Kløvedal Helweg
Maler Mie Mørkebjerg
Billedkunstner Steen Møller Rasmussen

Museumsfolk

Projektleder Ernst Jonas Bencard
Tidl. Overinspektør Erik Fischer
Lektor Søren Kaspersen
Mag.art. Mikael Bøgh Rasmussen
Tidl. museumsdirektør Villads Villadsen

Scenekunstnere

Instruktør Kirsten Dehlholm
Skuespiller Hanne Hedelund
Skuespiller Henning Jensen
Danser og koreograf Kitt Johnson
Sanger og skuespiller Jimmy Jørgensen
Sanger og skuespiller Mark Linn

Legatmodtagere 2008

Ole Haslunds Kunstnerfonds legater

Billedhuggere

Billedhugger Peter Callesen
Billedhugger Randi Jørgensen
Billedhugger Sophia Kalkau
Billedhugger Katrine Malinovsky
Billedhugger Lars Bent Petersen

Kunsthåndværkere

Sølvsmed Else Nicolai Hansen
Keramiker Gitte Jungersen
Væver Martin Nannestad Jørgensen
*Nina Linde
Bibliotekar Anja Lollesgaard
Tekstildesigner Kirsten Nissen
Tekstilkunstner Louise Sass

Malere, grafikere

Maler, fotograf og installations Henrik M. Andersen
Maler Marie Søndergaard Lolk
Maler Karen Gabel Madsen
Maler Christina Malbek
Maler og installationskunstner Christian Skeel
Maler og fotograf Hanne Lise Thomsen

Museumsfolk

Mag.art. Mette Bligaard
Museumsfolk Museumsinspektør, mag.art. Thomas Lederballe
Museumsfolk Museumsinspektør Kasper Monrad
Museumsfolk Direktør, mag.art. Hans Edvard Nørregård-Nielsen
Museumsfolk Museumsinspektør, mag.art. Britta Tøndborg

Scenekunstnere

Skuespiller Heidi Colding-Hansen
Skuespiller Vera Gebuhr
Skuespiller Anders Hove
Danser og koreograf Erik Pold
Solodanser Silja Schandorff
Operasolist Gitta-Maria Sjöberg

* uden titel

Legatmodtagere 2007

Ole Haslunds Kunstnerfonds legater

Billedhuggere

Billedhugger Bjørnstjerne Christiansen
Billedhugger Jakob Fenger
Billedhugger Rasmus Nielsen
Billedhugger Lilibeth Cuenca Rasmussen
Billedhugger Nicolaj Recke
Billedhugger Katya Sander

Kunsthåndværkere

Sølvsmed Lasse Bæhring
Udstillingsarkitekt Martin Christiansen
Glaskunstner Rikke Hagen
Keramiker Steen Ipsen
Smykkekunstner Marie-Louise Kristensen
Keramiker Snorre Stephensen
Tekstilkunstner Grethe Wittrock

Malere, grafikere

Billedkunstner Kaspar Bonnén
Billedkunstner, fotograf Rikke Diemer
Billedkunstner Signe Guttormsen
Maler og grafiker Sys Hindsbo
Billedkunstner Sophus Ejler Jepsen
Maler Anne-Suzette Sadolin

Museumsfolk

Tidl. museumsdirektør Troels Andersen
Udstillingsleder Elisabeth Delin Hansen
Museumsinspektør Gertrud Hvidberg-Hansen
Museumsinspektør Gertrud Oelsner
Museumsdirektør Marianne Saabye
Kunsthistoriker, mag.art. Mikael Wivel

Scenekunstnere

Skuespiller Lars Brygmann
Skuespiller Helle Charlotte Dolleris
Skuespiller Bente Eskesen
Skuespiller Brian Kristensen
Skuespiller Thomas Bo Larsen
Skuespiller Erik Wedersøe

Legatmodtagere 2006

Ole Haslunds Kunstnerfonds legater

Billedhuggere

Billedhugger Lise Harlev
Billedhugger Peter Land
Billedhugger Jesper Rasmussen
Billedhugger Elisabeth Toubro

Kunsthåndværkere

Tekstilkunstner Anne Marie Egemose
Keramiker Michael Geertsen
Guldsmed Irene Griegst
Tekstildesigner Charlotte Houmann
Glasdesigner Torben Jørgensen
Kunsthåndværker Merete Larsen
Keramiker Better Lübbert

Malere, grafikere

Billedkunstner Eric Andersen
Billedkunstner Lene Desmentik
Grafiker og fotograf Fie Johansen
Maler og installationskunstner Jørgen Carlo Larsen
Maler og fotograf Stine Barr Prebensen

Museumsfolk

Museumsinspektør Britta Andersen
Museumsinspektør Frank A. Birkebæk
Prof., dr. phil. Ole Feldbæk
Museumsinspektør Jørgen Steen Jacobsen
Museumsleder Steen Nottelmann
Kunsthistoriker, mag. art. Lise Svanholm

Scenekunstnere

Skuespiller Michael Brandt
Skuespiller Nicolas Bro
Skuespiller Sofie Gråbøl
Skuespiller Mette Kovsted Madsen
Operasanger Guido Paevatalu
Skuespiller Malene Schwartz

Legatmodtagere 2005

Ole Haslunds Kunstnerfonds legater

Billedhuggere

Billedhugger Torben Ebbesen
Billedhugger Olafur Eliasson
Billedhugger Henriette Heise
Billedhugger Jakob Jakobsen
Billedhugger Lisa Rosenmeier

Kunsthåndværkere

Væver Inge Bjørn
Tekstilkunstner Lisbeth Friis
Keramiker Martin Bodilsen Kaldahl
Glaskunstner Micha Maria Karlslund
Guldsmed Anette Kræn
Billedvæver og redaktør Merete Erbou Laurent

Malere, grafikere

Maler og grafiker Mogens Kølkjær
Maler og grafiker Toni Larsen
Maler og fotograf Lotte Tauber Lassen
Maler Finn Mickelborg
Maler og installationskunstner Cai Ulrich von Platen

Museumsfolk

Museumsinspektør Inge Adriansen
Antikvitetshandler Niels Andersen
Museumsleder Bodo Däetz
Forfatter Ane Maria Holst Schmidt
Forfatter Annimi Holst Schmidt
Museumsinspektør Kåre Johannessen
Pastor Preben Ulstrup

Scenekunstnere

Operasanger Gert Henning-Jensen
Skuespiller Olaf Højgaard
Skuespiller Morten Kirkskov
Skuespiller Lars Dittmann Mikkelsen
Skuespiller Mads Dittmann Mikkelsen

Legatmodtagere 2004

Ole Haslunds Kunstnerfonds legater

Billedhuggere

Billedhugger Thomas Bang
Billedhugger Birgit Johnsen
Billedhugger Jette Gejl Kristensen
Billedhugger Hanne Nielsen
Billedhugger Tanja Nellemann Poulsen

Kunsthåndværkere

Tekstilkunstner Birgit Birkkjær
Keramikere Birgitte og Hans Börjeson
Guldsmed Lina Falkesgaard
Billedvæver Ane Henriksen
Glasformgiver Per-René Larsen
Journalist Henrik Sten Møller

Malere, grafikere

Maler og installationskunstner Leonard Forslund
Maler Mette Gitz-Johansen
Maler og grafiker Erling Jørgensen
Fotograf og billedkunstner Tove Kurtzweil
Maler og grafiker Finn Naur Petersen
Installationskunstner Lena Søeborg

Museumsfolk

Mag.art. Jens Bech
Museumsinspektør Jørgen Schou Christensen
Museumsinspektør Ole Faber
Overinspektør Jørgen Steen Jensen
Mag.art. Birgitte Bøggild Johannsen
Mag.art. Hugo Johannsen

Scenekunstnere

Skuespiller Kurt Dreyer
Skuespiller Gerz Feigenberg
Skuespiller Nikolaj Lie Kaas
Skuespiller Thure Lindhardt
Skuespiller Peter Mygind
Skuespiller Cecilia Zwick Nash
Primaballerina Kirsten Simone

Legatmodtagere 2003

Ole Haslunds Kunstnerfonds legater

Billedhuggere

Billedhugger Henrik Plenge Jacobsen
Thorbjørn Lausten
Bjørn Nørgaard
Eva Sørensen
Billedhugger Elisabeth Toubro

Kunsthåndværkere

Journalist Jonna Dwinger
Billedvæver Kari Guddal
Keramiker Nina Hole
Tekstildesigner Astrid Krogh
Glaskunstner Pipaluk Lake
Keramiker Lone Skov Madsen
Guldsmed Peder Musse

Malere, grafikere

Maler Stig Brøgger
Maler Erik A. Frandsen
Maler og grafiker Maria Lüders Hansen
Grafiker Bertil Skov Jørgensen
Billedkunstner Per Kirkeby
Billedkunstner Carina Zunino

Museumsfolk

Museumsdirektør Bodil Busk Laursen
Museumsinspektør John Erichsen
Museumsinspektør Fritze Lindahl
Antikvitetshandler Hans Jørgen Petersen
Museumsinspektør Viggo Petersen

Scenekunstnere

Skuespiller Birgitte Bruun
Skuespiller Kit Eichler
Skuespiller John Hahn-Petersen
Skuespiller Ole Møllegaard
Skuespiller Kirsten Peüliche
Skuespiller Ulf Pilgaard
Skuespiller Lene Tiemroth
Skuespiller Søren Østergaard

Legatmodtagere 2002

Ole Haslunds Kunstnerfonds legater

Billedhuggere

Jørgen Michaelsen
Ane Mette Ruge
Margrethe Sørensen

Kunsthåndværkere

Smykkekunstner Kirsten Clausager
Glaskunstner Tobias Møhl
Tekstildesigner Tina Ratzer
Keramiker, designer Erik Reiff
Keramiker Alev Ebüzziya Siesby
Keramiker Bente Skøttgaard
Tekstilformgiver Helle Trolle

Malere, grafikere

Maler Bodil Brems
Maler Bodil Damgaard
Billedkunstner Rasmus Eckardt
Maler Anette Harboe Flensburg
Billedkunstner Simone Aaberg Kærn
Billedkunstner Jane Maria Petersen

Museumsfolk

Antikvitetshandler Otto Berg
Kunstkritiker,cand.mag. Lisbeth Bonde
Klosterforvalter,redaktør Tove Borre
Museumsdirektør Dagmar Brendstrup
Kunsthistoriker,cand.mag. Charlotte Christensen
Museumsinspektør, skibsarkæolog Ole Crumlin-Pedersen
Journalist Liselotte Nielsen
Kunshistoriker, forfatter,mag.art. Bente Brønnum Scavenius
Sognepræst Preben Ulstrup

Scenekunstnere

Skuespiller Preben Harris
Skuespiller Peter Kirk
Skuespiller Margrethe Koytu
Skuespiller Lane Lind
Skuespiller Vivian Nielsen
Skuespiller Kirsten Olesen
Skuespiller Claus Ryskjær

Legatmodtagere 2001

Ole Haslunds Kunstnerfonds legater

Billedhuggere

KunstnergruppeN55 Rikke Agnethe Luther
William Louis sørensen

Kunsthåndværkere

Guldsmed Nicolai Appel
Glaskunstner Helle Helsinghoff
Tekstildesigner Anne Fabricius Møller

Malere, grafikere

Billedkunstner Mads Gamdrup
Billedkunstner Peter Land
Maler Malene Landgren

Museumsfolk

Museumsleder Lene Floris
Museumsdirektør Lise Funder
Antikvitetshandler Erik Gottschalch
Antikvitetshandler Jens Larsen
Bevaringschef Jørgen Nordqvist

Scenekunstnere

Skuespiller Lisbet Dahl
Skuespiller Stig Hoffmeyer
Skuespiller Søren Pilmark

Legatmodtagere 2000

Ole Haslunds Kunstnerfonds legater

Billedhuggere

Billedhugger Vibeke Glarbo
Billedkunstner Pontus Kjerrman
Billedhugger Bjørn Kromann-Andersen

Kunsthåndværkere

Guldsmed Jytte Kløve
Glaskunstner Stig Persson
Tekstildesigner Vibeke Riisberg
Keramiker Bente Skøttgaard

Malere, grafikere

Billedkunstner Peter Bak Jensen
Maler, grafiker Søren Kjærsgaard
Billedkunstner Anne Marie Ploug
Maler Nina Sten-Knudsen

Museumsfolk

Chefkonservator Henrik Bjerre
Forfatter Lauritz G. Dorenfeldt
Kunsthistoriker Hanne Raabymagle
*Gerda Petri

Scenekunstnere

Skuespiller Jesper Asholt
Skuespiller Michala Jønsson
Skuespiller Henning Moritzen

* Uden titel

1990-1999 har Kunstnerfonden hædret

Legatmodtagere

Legatmodtagere 1999

Ole Haslunds Kunstnerfonds legater

Billedhuggere

Billedhugger Thomas Andersson
Billedhugger Eric Erlandsen
Billedhugger Lise Ring
Billedhugger Claus Ørntoft

Kunsthåndværkere

Glaskunstner Lene Bødker
Guldsmed Kasia Gasparski
Keramiker Dorthe Møller
Væver Charlotte Schrøder

Malere, grafikere

Maler Dorte Dahlin
Maler Inge Ellegård
Maler, grafiker Henrik Have
Maler, grafiker Bjarne Werner Sørensen

Museumsfolk

Programsekretær Helle Halding
Dr. Henrik Luhgagnini
Urmager Finn Morbeck
Museumsfolk Magister Rikke Agnethe Olsen

Scenekunstnere

Skuespiller Mette Maria Ahrenkiel
Skuespiller Jesper Christensen
Skuespiller Birthe Neumann
Skuespiller Kim Veisgaard

Legatmodtagere 1998

Ole Haslunds Kunstnerfonds legater

Billedhuggere

Billedhugger Gurli Gottlieb
Billedhugger Jørgen Haugen Sørensen
Billedhugger Øivind Nygaard

Kunsthåndværkere

Væver Grete Balle
Glaskunstner Steffen Dam
Keramiker Morten Løbner Espersen
Guldsmed Mette Charlotte Saabye

Malere, grafikere

Maler, grafiker Jes Fomsgaard
Maler, grafiker Marianne Grønnow
Grafiker Leif Kath
Maler Bodil Nielsen

Museumsfolk

Konservator Ole Alkærsig
Museumsleder Palle Birk Hansen
Museumsinspektør Torben Schou
Museumsinspektør Henrik Thrane

Scenekunstnere

Skuespiller Nis Bank-Mikkelsen
Skuespiller og instruktør Sam Besekow
Skuespiller Tom McEwan

Legatmodtagere 1997

Ole Haslunds Kunstnerfonds legater

Billedhuggere

Billedhugger Thomas Kadziola
Billedhugger Finn Reinbothe
Billedhugger Jørn Rønnau

Kunsthåndværkere

Væver Anet Brusgaard
Guldsmed Kim Buck
Kunsthåndværker Tyge Axel Holm
Keramiker Anne Lise Bruun Pedersen

Malere, grafikere

Maler Merete Barker
Maler Steffen Jørgensen
Maler Freddie A. Lerche
Billedkunstner Jytte Rex

Museumsfolk

Museumsinspektør Steffen Heiberg
Journalist Bernhard Linder
Professor, dr.phil. Olaf Olsen
Antikvitetshandlere Marchen og Palle Passer

Scenekunstnere

Skuespiller Paul Hüttel
Skuespiller Ejnar Hans Jensen
Skuespiller Lars Knutzon
Skuespiller Baard Owe

Legatmodtagere 1996

Ole Haslunds Kunstnerfonds legater

Billedhuggere

Billedhugger Henrik B. Andersen
Billedhugger Ingvar Cronhammer
Billedhugger Iunichi Inoue
Billedhugger Laila Westergaard

Kunsthåndværkere

Guldsmed Agnete Dinesen
Væver Puk Lippmann
Glaskunstner Tchai Munch-Petersen
Galleriejer Ingrid Nørby

Malere, grafikere

Maler og grafiker Helle Frøsig
Bladtegner Peter Lautrop
Maler og grafiker Ingalvur av Reyni
Maler og grafiker Inge Lise Westman

Museumsfolk

Museumsinspektør Jørgen Schou Christensen
Programdirektør Piet S. van Deurs
Museumsdirektør Vibeke Nielsen
Museumsdirektør Poul Dedenroth Schou

Scenekunstnere

Skuespiller Donald Andersen
Skuespiller Ole Christensen
Skuespiller Holger Juul Hansen
Skuespiller Helle Hertz
Skuespiller William Rosenberg

Legatmodtagere 1995

Ole Haslunds Kunstnerfonds legater

Billedhuggere

Egon Fischer
Hans Jørgen Nicolaisen

Kunsthåndværkere

*Thomas Dahl
Guldsmed Arje Griegst
Guldsmed Mikala Nauer
Væver Kim Naver

Malere, grafikere

*Ingemann Andersen
*Niels Andersen
*Søren Elgaard
*Mogens Gissel

Museumsfolk

Magister Grith Lerche
Magister Erik Skov
Magister Hans Stiesdahl
Redaktør Jacob Thage

Scenekunstnere

Skuespiller Lisbeth Gajhede
Skuespiller Ann Hjort
Skuespiller Brigitte Kolerus
Skuespiller Lars Lunøe

* Uden titel

Legatmodtagere 1994

Ole Haslunds Kunstnerfonds legater

Billedhuggere

Peter Hentze
Morten Stræde
Michael Theil

Kunsthåndværkere

Guldsmed Claus Bjerring
Litograf Peter Bramsen
Væver Mette Sloth Carlsen

Malere, grafikere

*Bodil Kaalund
*Karin Birgitte Lund
*Seppo Mattinen

Museumsfolk

*Ole Liisberg Jensen
*Jens Ole Lefevre
*Claus M. Smidt

Scenekunstnere

Skuespiller Solbjerg Højfeldt
Skuespiller Birgitte Simonsen
Skuespiller Henning Sprogøe

* Uden titel

Legatmodtagere 1993

Ole Haslunds Kunstnerfonds legater

Billedhuggere

Ib Brase
John Olsen
Bjørn Poulsen
Lene Rasmussen

Kunsthåndværkere

Guldsmed Jens Eliassen
Væver Sharon Fischer
Keramiker Anne Fløche
Guldsmed Karen Ihle
Tekstilkunstner Annette Juel
Tekstildesigner Vibeke Rohland
Glaskunstner Thora Urup

Malere, grafikere

*Maria M. Buras
*Sven Dalsgaard
*Nanna Hertoft
*Kirsten Lockenwitz
*Anne Marie Mejlholm
*Gudrun Poulsen

Museumsfolk

*Kirsten Rykind Eriksen
*Tage Hansen
*Allis Helleland
*Jan Koch
*Jørgen Høi Madsen
*Lotte Paludan
*Bent Pedersen
*Sigurd Schoubye

Scenekunstnere

Skuespiller Asger Bonfils
Skuespiller Tommy Kenter
Skuespiller Berrit Kvorning
Skuespiller Michael Moritzen
Skuespiller Elin Reimer
Skuespiller Søren Spanning

* Uden titel

Legatmodtagere 1992

Ole Haslunds Kunstnerfonds legater

Billedhuggere

Ole Bunton
Hein Heinsen
Agnete Madsen
Eiler Madsen
Kurt Tegtmeier
Erik Thommesen
Ejgil Westergaard

Kunsthåndværkere

Keramiker Clara Andersen
Glaskunstner Per Steen Hebsgaard
Guldsmed Torben Holck Hardenberg
Stoftrykker Nina Hart
Væver Berit Hjelholt
Væver Vibeke Klint
Glaskunstner Lena Ljunger
Glaskunstner Jesper Sødring

Malere, grafikere

Maler Henning Damgaard-Sørensen
Maler Jørgen Tang Holbek
Maler Bentemarie Kjeldbæk
Maler og grafiker Vera Myhre
Grafiker Ib Spang Olsen
Maler John Olsen
Grafiker Helle Thorborg
Maler Poul Winther

Museumsfolk

Journalist, forfatter Gorm Benzon
Arkivar J.L. Østergård Christensen
* Niels A. Christiansen
Museumsdirektør Erik Kjersgaard
Sølvregistrator Ole Willumsen Krogh
Museumsinspektør Per Noe
Museumsinspektør Niels Oxenvad
Magister Else Leth Roesdahl
Kontorchef Bent Wolstrup

Scenekunstnere

Skuespiller Frits Helmuth
Skuespiller Annika Johannessen
Skuespiller Pia Jondal
Skuespiller Anders Gjellerup Koch
Skuespiller Benny Poulsen
Skuespiller Kirsten Rolffes
Skuespiller Birgitte Raaberg
Skuespiller Erik Wedersøe

* Uden titel

Legatmodtagere 1991

Ole Haslunds Kunstnerfonds legater

Billedhuggere

Kirsten Christensen
Kirsten Dufour
Niels Guttormsen
Hans Pauli Olsen
Hanne Varming

Kunsthåndværkere

Keramiker Dorte Heide
Fotograf Keld Moseholm Helmer-Petersen
Væver Kristine Kjærholm
Grafisk formgivning Michael Malling
Glaskunstner Else Leth Nissen
Guldsmed Ole Bent Petersen
Kurvemager Bent Vinkler

Malere, grafikere

*Kirsten Christensen
*Uffe Christoffersen
*Henrik Flagsted
*Emil Gregersen
*Erik Hagens
*Jørn Larsen
*Rasmus Nellemann
*Kurt Rasmussen

Museumsfolk

Kunsthistoriker Michael Bloch
Kunsthistoriker Palle Friis
Kunsthistoriker Gram fru Hansen
Kunsthistoriker Godfred Hartmann
Kunsthistoriker Preben Heman
Kunsthistoriker Palle Lauring
Kunsthistoriker Steffen Linvald
Konservator Gerd Elling Magnus
Kunsthistoriker Ellen Poulsen
Konservator Kirsten Trampedach

Scenekunstnere

Skuespiller Kristian Boland
Skuespiller Peter Gilsfort
Skuespiller Kristian Halken
Skuespiller Max Hansen
Skuespiller Troels Munk
Skuespiller Ghita Nørby
Skuespiller Niels Olsen
Skuespiller Kirsten Saerens
Skuespiller Peter Steen

* Uden titel

Legatmodtagere 1990

Ole Haslunds Kunstnerfonds legater

Billedhuggere

Robert Jacobsen
Børge Jørgensen
Eigil Knuth
Morten Nielsen
Nikolaus Wehding

Kunsthåndværkere

Glaskunstner Bente Bonnén
Billedkunstner Anette Holdensen
Keramiker Ursula Munch-Petersen
Keramiker Mette Augustinus Poulsen
Fanger Gideon Quqe
Sølvsmed Allan Scharff
Kunstner Per Suntum
Væver Hanne Vedel

Malere, grafikere

*Agnete Bjerre
*Ib Geertsen
*Jens Peter Helge Hansen
*Ole Heerup
*Elsa Nielsen
*Tonning Rasmussen
*Hans Christian Rylander
*Ole Sporring

Museumsfolk

*David Yde Andersen
*Mogens Bencard
*Bo Bramsen
*Louis Ehlers
*Ion Meyer
*Liselotte Nielsen
*Stephanie Noerbøl
*Harald Rosedahl
*Peter Seeberg
*Bjørn Stürup

Scenekunstnere

Skuespiller Bent Conradi
Skuespiller Arne Hansen
Skuespiller John Larsen
Skuespiller Buster Larsen
Skuespiller Marianne Mortensen
Skuespiller Merete Voldstedlund

* Uden titel

1980-1989 har Kunstnerfonden hædret

Legatmodtagere

Legatmodtagere 1989

Ole Haslunds Kunstnerfonds legater

Billedhuggere

Henning Andersen
Jan Buhl
Svend Wiig Hansen
Erik Heide
Kirsten Lockenwitz
Preben Køje Nielsen
Bjørn Nordahl
Poul Vandborg

Kunsthåndværkere

Keramiker Eva Brandt
Væver Jette Gemzøe
Væver Mary-Ann Hansen
Glaskunstner Deryll Hinz
Keramiker Kim Holm
Stoftrykker Vibeke Jerichau
Glaskunstner Anja Kjær
Guldsmed Jan Lohmann
Væver Gudrun Pagter
Sølvsmed Erik Sjødahl

Malere, grafikere

*Johannes Carstensen
*Rikke Diemer
*Erik Hagens
*Albert Merz
*Jane Muus
*Rasmus Nellemann
*Hans Helge Nielsen
*Rene Tancula Nielsen
*Jeppe Juul Vontillius

Museumsfolk

*Sv. Jørn Christensen
*Torben Holck Colding
*Andreas Dalgaard
*Michael von Essen
*Claus Hagedorn-Olsen
*Mette Jensen
*Birte Lindberg
*Erik Mortensen
*Steen Nottelmann
*Hanne Pedersen
*Karen Stemann Petersen
*Jørgen Slettebo
*Hans J. Wegener

Scenekunstnere

Skuespiller Karl Erik Christoffersen
Skuespiller Ulla Gottlieb
Skuespiller Ann-Mari Max Hansen
Skuespiller Eddie Karnil
Skuespiller Hans-Henrik Krause
Skuespiller Preben Neergaard
Skuespiller Waage Sandø Petersen
Skuespiller Bent Rothe
Skuespiller Ove Sprogøe

* Uden titel

Legatmodtagere 1988

Ole Haslunds Kunstnerfonds legater

Billedhuggere

Kirsten Justesen
Lis Nogel
Ulf Rasmussen
Bent Sørensen

Kunsthåndværkere

Keramiker Beate Andersen
Keramiker Edith Sonne Bruun
Journalist Jonna Dwinger
Keramiker Jane Reumert
Keramiker Peter Sekjær
Keramiker Søren Thygesen
Keramiker Gertrud Vasegaard
Keramiker Gundhild Åberg

Malere, grafikere

*Falke Bang
*Henrik Buch
*Erling Frederiksen
*Lars Holbroe
*Oda Knudsen
*Jørgen Rømer
*Ole Tophøj
*Richard Winther

Museumsfolk

*Inge Mejer Antonsen
*Johannes Broager
*Charlotte Christensen
*Nina Damgaard-Sørensen
*Lars Dybdahl
*Steffen Heiberg
*Karl Søndergård Nielsen
*John Nørlem Sørensen

Scenekunstnere

Skuespiller Kirsten Cenius
Skuespiller Aksel Erhardsen
Skuespiller Henrik Koefoed
Skuespiller Berthe Qvistgaard
Skuespiller Søren Sætter-Lassen

* Uden titel

Legatmodtagere 1987

Ole Haslunds Kunstnerfonds legater

Billedhuggere

Jan Leth
Aage Leif Nielsen
Per Ulrich
Jette Vohlert

Kunsthåndværkere

Keramiker Kirsten Christensen
Keramiker Gutte Eriksen
Keramiker Niels Huang
Keramiker Birthe Spanggaard

Malere, grafikere

*Doris Bloom
*Ingvald Holmefjord
*Rene Tancula Nielsen
*Palle Nielsen

Museumsfolk

Museumsleder Palle Birk Hansen
*Ole Bjørn Jensen
*Marie-Louise Jørgensen
Museumsdirektør Leila Krogh
*Finn Larsen
Museumsinspektør Vibeke Michelsen
*Ernst Rasmussen

Scenekunstnere

Skuespiller Vigga Bro
Skuespiller Birgitte Federspiel
Skuespiller Lili Heglund
Skuespiller Lars Junggreen
Skuespiller Christian Steffensen
Skuespiller Olaf Ussing
Skuespiller Karen Wegener

* Uden titel

Legatmodtagere 1986

Ole Haslunds Kunstnerfonds legater

Billedhuggere

Mette Hector
Sigrid Lütken
Lisbeth Nielsen

Kunsthåndværkere

Keramiker Lone Borger
Keramiker Richard Kjærgaard
Keramiker Malene Müllertz
Keramiker Lene Adler Petersen

Malere, grafikere

*Peter Brandes
*Freda Christoffersen
*Erling Frederiksen
*Anders Kirkegaard
*Sofus Rindel
*Tage Stentoft

Museumsfolk

*Jan Castella
*Tove Clemmensen
*Marianne Ertberg
*Svend Florang
*Miriam Gelfer-Jørgensen
*Kristian Jakobsen
*Knud Petersen
*Sonja Støvring
*Henrik Vensild
*Inger Westergaard

Scenekunstnere

Skuespiller Susanne Breuning
Skuespiller Lily Broberg
Skuespiller Jess Ingerslev
Skuespiller Louis Miehe-Renard
Skuespiller Jørgen Reenberg

* Uden titel

Legatmodtagere 1985

Ole Haslunds Kunstnerfonds legater

Billedhuggere

Kirsten Dufour
Gunnar Hossy
Keld Moseholm Jørgensen
Ove Bang Jørgensen
John Olsen
Jytte Thomsen

Kunsthåndværkere

Keramiker Hans Munch Andersen
Keramiker Bodil Manz
Keramiker Richard Manz
Keramiker Ursula Munch-Petersen

Malere, grafikere

*Henning Damgaard-Sørensen
*Bentemarie Kjeldbæk
*Mogens Møller
*Rasmus Nellemann
*Hanne Sejrbo Nielsen
*Jan Riishede
*Poul Winther

Museumsfolk

*Barbara Berlowicz
*Jørgen Hein
*Hakon Lund
*Frode Munksgaard
*Bent Andersen Mørkenborg
*Bente Scavenius

Scenekunstnere

Skuespiller Ulla Henningsen
Skuespiller Jesper Langberg
Skuespiller Karen-Lise Mynster
Skuespiller Erik Mørk
Skuespiller Holger Perfort

* Uden titel

Legatmodtagere 1984

Ole Haslunds Kunstnerfonds legater

Billedhuggere

Jens Andreasen
Peter Bonnén
Markan Christensen
Jytte Keller

Kunsthåndværkere

Keramiker Anne Kjærsgaard
Keramiker Lisbeth Knudsen
Keramiker Niels Lauridsen

Malere, grafikere

*Lena Bay
*Henrik Buch
*Jens Otto Hansen
*Karen Serena Møller
*Egon Bjerg Nielsen
*Tage Stentoft
*Niels Vitten

Museumsfolk

*Maj Stief Aistrup
*Ingegerd Marxen Andersen
*Lars Dybdahl
*Kjeld von Folsach
*Caspar Jørgensen
*Hanne Trautner-Kromann

Scenekunstnere

Skuespiller Ole Ernst
Kgl. Kammersanger Ib Hansen
Skuespiller Marianne Høgsbro
Skuespiller Pouel Kern
Skuespiller Ingrid Matthiessen
Skuespiller Kirsten Norholt

* Uden titel

Legatmodtagere 1983

Ole Haslunds Kunstnerfonds legater

Billedhuggere

Karen Andersen
Claes Birch
Mogens Bøggild
Henry Luckow-Nielsen
Bente Philip
Henning Seidelin

Kunsthåndværkere

Keramiker Tove Anderberg
Keramiker Sten Lykke Madsen
Keramiker Anne Marie Trolle

Malere, grafikere

*Helge Bertram
*Victor Hall
*Ole Sylvest Jacobsen
*Erik Laurent
*Bertil Sjøberg
*Ken Andre Stilling

Museumsfolk

*Gudmund Boesen
*Svend Eriksen
*Sys Hartmann
*E.B. Rosing Holm
*Sigurd Schoubye
Konservator Fritz Thode

Scenekunstnere

Skuespiller Gerda Gilboe
Skuespiller Karen Lykkehus
Skuespiller Ulf Stenbjørn
Skuespiller Axel Strøbye
Skuespiller Henning Zibrandtsen

* Uden titel

Legatmodtagere 1982

Ole Haslunds Kunstnerfonds legater

Billedhuggere

Martin Richard Olsen
Erik Thommesen
Nikolaus Wehding

Kunsthåndværkere

Keramiker Karen Bennicke
Keramiker Lisa Engqvist
Keramiker Peder Rasmussen
Keramiker Inger Rokkjær

Malere, grafikere

*Erik Hagens
*Gunnar Møller
*Anders Nærum
*Ole Sporring
*Poul Skov Sørensen

Museumsfolk

*Tycho Clemmensen
*Svend Florang
*Erik Lassen
*Fritze Lindahl
*Anne Grethe Richel
*Kai Uldall

Scenekunstnere

Skuespiller Jytte Breuning
Skuespiller Bjørn Puggaard-Müller
Skuespiller Erik Paaske
Skuespiller Hardy Rafn
Skuespiller Erling Schroeder

* Uden titel

Legatmodtagere 1981

Ole Haslunds Kunstnerfonds legater

Billedhuggere

Preben Køje Nielsen
Lisbeth Nogel
Erik Warming

Kunsthåndværkere

Keramiker Edith Sonne Bruun
Keramiker Bente Hansen
Keramiker Inger Thing

Malere, grafikere

*Jeppe Juul Jensen
*Laurits Larsen
*Loui Michael
*Vibeke Mencke Nielsen
*Tryggvi Olafsson

Museumsfolk

*Peter Ude Hansen
*Hanne Poulsen
*Anker Sjøgren
*Eva Steinaa
*Ole Vinding
*Inger Westergaard

Scenekunstnere

Skuespiller Mime Fønss
Skuespiller Anne-Lise Gabold
Skuespiller Gyrd Løfqvist
Skuespiller Ebbe Rode
Skuespiller Bjørn Watt-Boolsen

* Uden titel

Legatmodtagere 1980

Ole Haslunds Kunstnerfonds legater

Billedhuggere

Svend Wiig Hansen

Kunsthåndværkere

Keramiker Gutte Eriksen
Keramiker Julie Høm
Keramiker Herman Kæhler
Keramiker Lone Munkgård
Keramiker Christian Poulsen

Malere, grafikere

*Jens Peter Helge Hansen
*Jan Leth
*Lisbeth Olrik
*Erik Ortvad
*Eivin Schaldemose

Museumsfolk

*Jørgen Ahlefeldt-Laurvig
*Mogens Larsen
*Christian Waagepetersen

Scenekunstnere

Skuespiller Børge Hilbert
Skuespiller Kirsten Lehfeldt
Skuespiller Karin Nellemose
Skuespiller Lene Vasegaard

* Uden titel

1970-1979 har Kunstnerfonden hædret

Legatmodtagere

Legatmodtagere 1979

Ole Haslunds Kunstnerfonds legater

Billedhuggere

Poul Isbak
Tove Olafsson

Kunsthåndværkere

Keramiker Else Kamp Jensen
Keramiker Ib Georg Jensen
Keramiker Lene Regius
Keramiker Ivan Weiss

Malere, grafikere

*Jørgen Brynjolf
*Per Baagøe
*Anders Kirkegaard
*Elsa Palle Nielsen
*Erik Nyholm

Museumsfolk

*Else Marie Boyhus
*Hanne Frøsig Dalgaard
*Konservator Louis Ehlers
*Svend Erik Florang
*Inger Petersen

Scenekunstnere

Skuespiller Lisbet Dahl
Skuespiller Karen Lykkehus
Skuespiller Poul Reichhardt
Skuespiller Pia Rosenbaum
Skuespiller Jørgen Ryg
Skuespiller Birgit Sadolin (tidl. Møller Petersen)

* Uden titel

Legatmodtagere 1978

Ole Haslunds Kunstnerfonds legater

Billedhuggere

Kirsten Christensen
Johan Galster
Eigil Knuth
Svend Erik Larsen
Mogens Møller

Kunsthåndværkere

Keramiker Anna Pia Godske-Rasmussen
Keramiker Bo Kristiansen
Keramiker Richard & Bodil Manz
Keramiker Ursula Munch-Petersen
Keramiker Myre Vasegaard

Malere, grafikere

*Agnete Bjerre
*Helle-Vibeke Eriksen
*Sys Hindsbo
*Pia Schutzmann

Museumsfolk

*Ole Willumsen Krog
*Gerda Møller
*Vibeke Woldbye

Scenekunstnere

Skuespiller Ejnar Federspiel
Skuespiller Ulla Henningsen
Skuespiller Erno Müller
Skuespiller Elith Pio

* Uden titel

Legatmodtagere 1977

Ole Haslunds Kunstnerfonds legater

Kunsthåndværkere

Keramiker Beate Andersen
Keramiker Jane Reumert
Keramiker Gunhild Åberg

Legatmodtagere 1976

Ole Haslunds Kunstnerfonds legater

Kunsthåndværkere

Keramiker Henny Starup
Keramiker Birthe Weggerby

Legatmodtagere 1975

Ole Haslunds Kunstnerfonds legater

Kunsthåndværkere

Keramiker Jørgen Høj Madsen
Keramiker Loui Michael

Legatmodtagere 1974

Ole Haslunds Kunstnerfonds legater

Billedhuggere

Billedhugger Ole Find
Billedhugger Erik Lynge
Billedhugger John Olsen
Billedhugger Jette Wohlert

Kunsthåndværkere

*Louis Ehlers
*Skjold Lund
Keramiker Randi Studsgarth
*I. Westergaard

Malere, grafikere

Maler Jørgen Andersen
Maler Søren Hansen
Maler A.M. Lütken
Maler Jane Muus
Maler Rasmus Nellemann

Museumsfolk

Kunsthistoriker Miriam Gelfer-Jørgensen

Scenekunstnere

Skuespiller Karin Nellemose

* Uden titel

Legatmodtagere 1973

Ole Haslunds Kunstnerfonds legater

Ingen uddelinger

Legatmodtagere 1972

Ole Haslunds Kunstnerfonds legater

Ingen uddelinger

Legatmodtagere 1971

Ole Haslunds Kunstnerfonds legater

Billedhuggere

Billedhugger Gottfred Eickhoff
Billedhugger Hans Olsen

Kunsthåndværkere

Keramiker Herman J. Kähler

Malere, grafikere

Grafiker Helle Vibeke Erichsen
Maler og grafiker Henrik Flagsted
Maler og grafiker Ulrich Hoff
Grafiker Vibeke Mencke Nielsen
Maler Tryggvi Olafsson
Maler og grafiker Inge Lise Westmann

Museumsfolk

Dr. phil Holger Rasmussen

Scenekunstnere

Skuespiller Aksel Erhardsen
Skuespiller Ole Larsen

Legatmodtagere 1970

Ole Haslunds Kunstnerfonds legater

Andre

*Inger Florvang

Billedhuggere

Billedhugger Sonja Fuhr
Billedhugger Jens Peter Helge Jensen
Billedhugger Gunnar Westmann

Malere, grafikere

Maler August Andersen
Maler Kaj Lihnemann
Maler Alfred Harry Liljendal
Maler Herbert Møller

Museumsfolk

Ifølge indstilling fra Rigsantikvaren

Scenekunstnere

Skuespiller Ole Ernst
Skuespiller Birgitte Federspiel

* Uden titel

1960-1969 har Kunstnerfonden hædret

Legatmodtagere

Legatmodtagere 1969

Ole Haslunds Kunstnerfonds legater

Billedhuggere

Billedhugger Clas Birch
Billedhugger Morten Nielsen
Billedhugger Bjørn Nordahl
Billedhugger Jørgen H. Sørensen

Malere, grafikere

Maler Bamse Kragh-Jacobsen
Maler Lauritz Larsen
Grafiker John Olsen
Maler Ejvind Schaldemose

Museumsfolk

Konservator Louis Ehlers
Kunsthistoriker Vibeke Nordby
Medarbejdere Nationalmuseet

Scenekunstnere

Skuespiller Marguerite Viby

Legatmodtagere 1968

Ole Haslunds Kunstnerfonds legater

Billedhuggere

Billedhugger Arno Axelsen
Billedhugger Helle Bentzen
Billedhugger Henning Ahrent Møller-Andersen

Kunsthåndværkere

Keramiker Grete Kaadtmann
Keramiker Bodil Marie Nielsen

Malere, grafikere

Maler Erik Clemmesen
Maler Leo Estvad
Maler Kjeld Hansen
Maler Leif Lage
Maler Ed. Matwijkiw

Museumsfolk

Kunsthistoriker Svend Eriksen
Kunsthistoriker Else Østergaard-Eriksen

Scenekunstnere

Skuespiller Inge Hvid-Møller
Skuespiller Eduard Mielche

Snedkere

Snedker Thorvald Bech
Snedker J.P. Nielsen

Legatmodtagere 1967

Ole Haslunds Kunstnerfonds legater

Billedhuggere

Billedhugger Merete Agergård
Billedhugger Simon Kristoffersen
Billedhugger Pastor Laier
Billedhugger Therese Lucheschitz

Kunsthåndværkere

Keramiker Palle From
Keramiker Jeanne Grut
Keramiker Eva Stæhr Nielsen

Malere, grafikere

Maler Mogens Kjørkær
Maler Jeppe Vontillius

Museumsfolk

Kunsthistoriker Inge Meyer Antonsen
Kunsthistoriker Sven Nielsen

Scenekunstnere

Skuespiller Ellen Gottschalch

Legatmodtagere 1966

Ole Haslunds Kunstnerfonds legater

Billedhuggere

Billedhugger Erik Bischoff
Billedhugger Kirsten Dufour
Billedhugger Grete Gudmundsen-Holmgreen
Billedhugger Martha Hasted
Billedhugger Gunnar Hossy
Billedhugger Ulf Rasmussen
Billedhugger Lars Serena

Kunsthåndværkere

Keramiker Eva Sørensen

Malere, grafikere

Maler Arne Johannesen
Maler Egon Mathiesen
Maler Helge Nielsen
Maler Knud Nielsen

Museumsfolk

Kunsthistoriker A.M. Kaufmann
Kunsthistoriker Werner Thomsen

Scenekunstnere

Skuespiller Asta Nielsen
Skuespiller Astrid Villaume

Snedkere

Snedker J.P. Nielsen

Legatmodtagere 1965

Ole Haslunds Kunstnerfonds legater

Billedhuggere

Billedhugger Arno Axelsen
Billedhugger Aage Bruun Jespersen
Billedhugger Ole Christiansen
Billedhugger Ole Find
Billedhugger Erling Frederiksen
Billedhugger Sven Erik Larsen

Kunsthåndværkere

Keramiker Arne L. Hansen
Grafiker Freddy Poulsen

Malere, grafikere

Maler Karl Bovin
Maler Emil Jensen
Maler Gudrun Lorenzen
Maler Kirsten Lundsgaardsvig
Maler Birte Olufson
Maler Viggo Rørup

Museumsfolk

Konservator Egmont Lind

Scenekunstnere

Skuespiller Ingeborg Brams

Legatmodtagere 1964

Ole Haslunds Kunstnerfonds legater

Billedhuggere

Billedhugger Erik Heide
Billedhugger Vilhelm Kunak
Billedhugger Per Linnet
Billedhugger Gyde Petersen
Billedhugger Jytte Wehding

Kunsthåndværkere

Keramiker Ursula Munch Petersen

Malere, grafikere

Maler Stig Fogtdal
Maler Erik Hagens
Maler Knud Hansen
Maler Erling Jørgensen
Maler Søren Kjærsgaard
Maler Kai Mottlau
Maler Helmuth Thomsen

Museumsfolk

Kunsthistoriker Adda Kaufmann
Historiker Per Krarup
Kunsthistoriker Vitus Nielsen

Scenekunstnere

Skuespiller Beatrice Bonnesen
Skuespiller Caja Heimann
Skuespiller Henny Lindorff

Legatmodtagere 1963

Ole Haslunds Kunstnerfonds legater

Billedhuggere

Billedhugger Poul Hansen
Billedhugger August Keil
Billedhugger Preben Køie-Nielsen
Billedhugger Morten Nielsen
Billedhugger Poul Søndergaard

Kunsthåndværkere

Keramiker Erik Magnussen
Grafiker Seppo Mattinen

Malere, grafikere

Maler Erik Lagoni Jakobsen
Maler Grot Jensen
Maler Johs. Hasse Juul
Maler Tage Klüver
Maler Rasmusen Nellemann
Grafiker Tage Stentoft

Museumsfolk

Maler/konservator Poul Larsson

Scenekunstnere

Skuespiller Ellen Gottschalch
Skuespiller John Hahn-Petersen
Skuespiller Jørn Jeppesen
Skuespiller Bent Mejding
Skuespiller Tavs Neiiendam
Skuespiller Lotte Sernberg

Legatmodtagere 1962

Ole Haslunds Kunstnerfonds legater

Billedhuggere

Billedhugger Arno Axelsen
Billedhugger Gudbjørg Benediktsdottir
Billedhugger Frans Viggo Hansen
Billedhugger Gunnar Hossy
Billedhugger Børge Jørgensen
Billedhugger Fru Gyde Petersen

Kunsthåndværkere

Grafiker Kjeld Heltoft
Keramiker Christian Poulsen

Malere, grafikere

Maler Benedicte Bergmann
Maler Therese Dragshøj
Maler Preben Hornung
Maler A.M. Lütken
Maler Alsing Nielsen
Maler Ole Schwalbe

Museumsfolk

Konservator Lucien Hecklen

Scenekunstnere

Skuespiller Else Arnold
Skuespiller Marie Brink
Skuespiller Christoffer Bro
Skuespiller Jakob Nielsen
Skuespiller Agnes Rehni
Skuespiller Axel Schultz
Skuespiller Henning Zibrandtsen

Snedkere

Snedker Adda Kaufmann

Legatmodtagere 1961

Ole Haslunds Kunstnerfonds legater

Billedhuggere

Billedhugger Inger Liisberg
Billedhugger Therese Lucheschitz
Billedhugger Erik Poulsen
Billedhugger Ulf Rasmussen
Billedhugger Erik Thommesen
Billedhugger Willie Wulf

Kunsthåndværkere

Keramiker Nathalie Krebs

Malere, grafikere

Maler Helge Jensen
Maler Merete Carl Jensen
Maler Nikolaj Nielsen
Maler Loui Michael Poulsen
Maler Frank Rubin
Maler Axel Skjelborg

Museumsfolk

Kunsthistoriker Gregers Lind

Scenekunstnere

Skuespiller Elga Bassøe
Skuespiller Hjalmar Hansen
Skuespiller Paul Mourier
Skuespiller Margrethe Nielsen
Skuespiller Ebba Nørager
Skuespiller Paul Schleisner

Snedkere

Snedker J.P. Nielsen

Legatmodtagere 1960

Ole Haslunds Kunstnerfonds legater

Billedhuggere

Billedhugger Sigrid Lütken
Billedhugger Knud Nellemose
Billedhugger Bent Sørensen
Billedhugger Arnoff Thomsen

Kunsthåndværkere

Keramiker Tut Fog
Keramiker Birte Weggerby

Malere, grafikere

Maler Helge Bertram
Maler Kjeld Hansen
Maler Ole Kielberg
Maler Dan Sterup-Hansen
Maler Hans Øllgaard

Museumsfolk

Konservator Ole Alkjærsig
Kunsthistoriker Ellen Poulsen

Scenekunstnere

Skuespiller Hans Egede Budtz
Skuespiller Hilma Egeskov
Skuespiller Børge Møller Grimstrup
Skuespiller Valsø Holm
Skuespiller Lone Lindorff
Skuespiller Knud Pfeiffer

Snedkere

Snedker Erhardt Rasmussen

1950-1959 har Kunstnerfonden hædret

Legatmodtagere

Legatmodtagere 1959

Ole Haslunds Kunstnerfonds legater

Billedhuggere

Billedhugger Ib Braae
Billedhugger Sven Wiig Hansen
Billedhugger Agnete Madsen
Billedhugger Hjalte Skovgård
Billedhugger Nicolaus Wehding

Kunsthåndværkere

Keramiker Lisa Engquist
Keramiker Gertrud Vasegaard

Malere, grafikere

Maler Kai E. Christiansen
Maler Grethe Gyde
Maler Anton Hansen
Maler Lars Åkirke
Maler Yan

Museumsfolk

Kunsthistoriker Asta Bønnelykke

Scenekunstnere

Skuespiller Marius Hansen
Skuespiller Ella Heiberg
Skuespiller Povl Jensen
Skuespiller Minna Jørgensen
Skuespiller Jens Sønnegaard
Skuespiller Anker Taasti

Snedkere

Snedker Thorvald Bech
Snedker J. Jespersen Laursen

Legatmodtagere 1958

Ole Haslunds Kunstnerfonds legater

Billedhuggere

Billedhugger Adam Fisher
Billedhugger Jørgen Gudmundsen-Holmgreen
Billedhugger Inger Liisberg
Billedhugger Kai Nielsen
Billedhugger Arnoff Thomsen
Billedhugger Gunnar Westmann

Kunsthåndværkere

Keramiker Lisbeth Munch-Petersen
Maler Asger Bremer
Maler Arne L. Hansen
Maler Marie Haagen-Müller
Maler Helge Jensen
Maler Mogens Rasmussen

Museumsfolk

Konservator Ellen Borum

Scenekunstnere

Skuespiller Soffi Damaris
Skuespiller Knud Heglund
Skuespiller Ingrid Matthiessen
Skuespiller Adelhaid Nielsen
Skuespiller Poul Snertinge
Skuespiller Verner Tholsgaard

Snedkere

Snedker Fritz Henningsen

Legatmodtagere 1957

Ole Haslunds Kunstnerfonds legater

Billedhuggere

Billedhugger Arno Axelsen
Billedhugger Wig Hansen
Billedhugger Hans Olsen
Billedhugger Gudrun Trier

Kunsthåndværkere

Konservator P. Linde

Malere, grafikere

Maler Harald Hejring
Maler Kai Lindemann
Maler Hedvig Malmstrøm
Maler Otto Nielsen

Scenekunstnere

Skuespiller Knud Almar
Skuespiller Børge Andersen
Skuespiller Hugo Bruun
Skuespiller Sigrid Creutz Hindborg
Skuespiller Harry Komdrup
Skuespiller Bodil Lindorff
Skuespiller Edith Psilander
Skuespiller Inger Stender

Snedkere

Snedker Louis Thiersen

Legatmodtagere 1956

Ole Haslunds Kunstnerfonds legater

Billedhuggere

Billedhugger Helge Holmskov
Billedhugger Holger Kapel
Billedhugger Lilly Poulsen
Billedhugger Haugen Sørensen

Kunsthåndværkere

Kunsthåndværker Kirsten Vinding

Malere, grafikere

Maler Knud Victor Christensen
Maler Hans Flauenschiold
Maler Jette Glob Lassen
Maler Skjold Lund
Maler Aksel Simonsen

Scenekunstnere

Skuespiller Axel Boesen
Skuespiller Aage Brandt
Skuespiller Else Fox
Skuespiller Astrid Holm
Skuespiller Rigmor Hvidtfeldt
Skuespiller Inger Lassen
Skuespiller Edith Schiøler Linck
Skuespillere Else & Victor Montell

Snedkere

Snedkermester Henry Larsen

Legatmodtagere 1955

Ole Haslunds Kunstnerfonds legater

Billedhuggere

Billedhugger Ulf Rasmussen
Billedhugger Poul Søndergaard
Billedhugger Bent Sørensen

Kunsthåndværkere

Keramiker Felix Møhl Hansen

Malere, grafikere

Maler Inge Lut Debois
Maler Aksel Melskens
Maler Knud Simonsen
Maler Lars Aakirke

Scenekunstnere

Skuespiller Hugo Bruun
Skuespiller Jørgen Fønss
Skuespiller Karin Gade
Skuespiller Karen Lykkehus
Skuespiller Bjørn Spiro
Skuespiller Katy Valentin

Snedkere

Snedkermester Topp

Legatmodtagere 1954

Ole Haslunds Kunstnerfonds legater

Billedhuggere

Billedhugger Arne Bang
Billedhugger Lis Frobe Hansen
Billedhugger Henning Seidelin

Malere, grafikere

Maler Lars Bror Larsen
Maler Kaj Linnemann
Maler Hovard Rostrup

Museumsfolk

Konservator Niels Jochum Termansen

Scenekunstnere

Skuespiller Knud Almar
Skuespiller Grete Bendix
Skuespiller Irmelin Brammer
Skuespiller Karin Gade
Skuespiller Signi Grennes
Skuespiller Else Kornerup
Skuespiller Valdemar Lund
Skuespiller Lillian Tobiesen

Legatmodtagere 1953

Ole Haslunds Kunstnerfonds legater

Billedhuggere

Billedhugger Mogens Bøggild
Billedhugger Gitte Holst
Billedhugger Elise Heide Jørgensen

Kunsthåndværkere

Keramiker Mary Jørgensen

Malere, grafikere

Maler Asger Bremer
Maler Kirsten Jensenius
Maler Grevinde Amelie Posse
Maler Knud Simonsen

Museumsfolk

Arkitekt Knud Roland Hansen

Scenekunstnere

Skuespiller Valdemar Lund
Skuespiller Birgit Møller Petersen (senere Sadolin)
Skuespiller Axel Schultz
Skuespiller Clara Schwartz

Legatmodtagere 1952

Ole Haslunds Kunstnerfonds legater

Billedhuggere

Billedhugger Elise Heide Jørgensen
Billedhugger Axel Theilmann
Billedhugger Avrup Thomsen

Kunsthåndværkere

Keramiker Marie Schmidt

Malere, grafikere

Maler Louis V. Kohl
Maler Gurdun Møller Larsen
Maler Elisabeth Nielsen
Maler Yelva Vermehren

Museumsfolk

Museumsinspektør Heine

Scenekunstnere

Skuespiller Inge Hvid-Møller
Skuespiller Viking Ringheim
Skuespiller Mogens Wieth

Legatmodtagere 1951

Ole Haslunds Kunstnerfonds legater

Billedhuggere

Billedhugger Claus Bambech
Billedhugger Agnete Jørgensen
Billedhugger Astrid Noack
Billedhugger Aage Petersen

Kunsthåndværkere

Keramiker Egon Møller

Malere, grafikere

Maler Victor Haagen-Müller
Maler Gurun Møller Larsen
Maler F. Rohde
Maler Christian Vermehren

Museumsfolk

Kunsthistoriker Tove Clemmensen
Kunsthistorier Fru Klint (Kaare)

Scenekunstnere

Skuespiller Jytte Møller
Skuespiller Asta Nielsen
Skuespiller Kirsten Rolffes
Skuespiller Anton de Verdier

Snedkere

Snedker Jensen Kjær

Legatmodtagere 1950

Ole Haslunds Kunstnerfonds legater

Billedhuggere

Billedhugger Inge Findsen
Billedhugger Kaj Louis Jensen
Billedhugger Henning Vinbjerg Jensen
Billedhugger Jørgen Thoms

Kunsthåndværkere

Keramiker Bent Gabrielsen
Keramiker Jo Hahn Locher

Malere, grafikere

Maler Christian Bang
Maler Erik Eriksen
Maler Hans Flauenskjold
Maler Ernst Hansen
Maler Hans Heyring
Maler Svend Lindstrøm
Maler Frederik Mathison
Maler Axel Ulmer
Malere 3 norske malere **

Museumsfolk

Kunsthistoriker Axel Christensen
Kunsthistoriker Axel Steensberg

Scenekunstnere

Skuespiller Grete Bendix
Skuespiller Hugo Bruun
Skuespiller Mogens Davidsen
Skuespiller Elsa Kourani
Skuespiller Lise Ringheim
Skuespiller Inger Stender
Skuespiller Viggo Wiehe
Skuespiller Charles Wilken

Snedkere

Snedker Moos
Snedker Mørck

** Uden navn

1943-1949 har Kunstnerfonden hædret

Legatmodtagere

Legatmodtagere 1949

Ole Haslunds Kunstnerfonds legater

Ingen uddelinger

Legatmodtagere 1948

Ole Haslunds Kunstnerfonds legater

Billedhuggere

Billedhugger Grete Bagge
Billedhugger Eva Langham
Billedhugger Povl Holm Olsen

Kunsthåndværkere

Keramiker Middelboe

Malere, grafikere

Maler Adam Sophus Danneskjold-Samsøe
Maler Gunner Jørgensen
Maler Palle Nielsen

Museumsfolk

Kunsthistorier Tove Clemmensen

Scenekunstnere

Skuespiller Hans Bech
Skuespiller Hannah Bjarnhof
Skuespiller Axel Strøm

Snedkere

Snedker Birkedal Hansen
Antikvitetshandlernes Alderdomshjem

Legatmodtagere 1947

Ole Haslunds Kunstnerfonds legater

Billedhuggere

Billedhugger Gunnar Hossey
Billedhugger Bent Sørensen

Kunsthåndværkere

Keramiker Mary Jørgensen
Keramiker Elias Petersen

Malere, grafikere

Maler Morten Jensenius
Maler B. Plenge Wallentin

Museumsfolk

Kunsthistoriker Jørgen Povlsen

Scenekunstnere

Skuespiller Birgitte Federspiel
Skuespiller Oda Poulsen

Snedkere

Snedker Borella Hansen
Kunstnerhuset i Paris

Legatmodtagere 1946

Ole Haslunds Kunstnerfonds legater

Billedhuggere

Billedhugger Henry Lochov Nielsen
Billedhugger Ib Uffe Wolfbrandt

Kunsthåndværkere

Keramiker Gertrud Vasegaard

Malere, grafikere

Maler Ernst Hansen
Maler Henrik Skouboe
Maler John Wittig

Museumsfolk

Historiker Gudmund Boesen
Kunsthistoriker Bredo Grandjean
Dr. Søegard

Scenekunstnere

Skuespiller August Liebmann
Skuespiller Katy Valentin
Skuespiller Astrid Villaume

Snedkere

Snedker A. Christensen
Snedker P. C. Petersen

Legatmodtagere 1945

Ole Haslunds Kunstnerfonds legater

Billedhuggere

Billedhugger Thorne Luchwitz
Billedhugger Jens Meister

Kunsthåndværkere

Keramiker Natalie Kock
Keramiker Cathinka Olsen
Keramiker Anna Palme

Malere, grafikere

Maler Gudrun Grove
Maler Bizzi Højet

Scenekunstnere

Skuespiller William Bewer
Skuespiller Susanne Friis
Skuespiller Gerda Scharling
Skuespiller Helle Virkner

Snedkere

Snedker N. S. Christoffersen
Snedker Mørck
Snedker Herman Schrøder

Legatmodtagere 1944

Ole Haslunds Kunstnerfonds legater

Billedhuggere

Billedhugger C. Andersen
Billedhugger Mary Andersen
Billedhugger Boman Utzon Franck

Kunsthåndværkere

Keramiker Clara Nielsen
Keramiker Axel Rode

Malere, grafikere

Maler C. O. Bøggild-Andersen
Maler I. C. Schlichtkrull

Museumsfolk

Kunsthistoriker Ellen Andersen
Kunsthistoriker Tove Clemmensen

Scenekunstnere

Skuespiller Tove Maës
Skuespiller Holger Strøm
Skuespiller Lily Weiding

Snedkere

Snedker Andersen
Snedker Christophersen
Snedker Lisbeth Friis
Snedker N.P. Thomsen

Legatmodtagere 1943

Ole Haslunds Kunstnerfonds legater

Billedhuggere

Billedhugger Jean Bull
Billedhugger Rasmus Harboe
Billedhugger Astrid Noack

Kunsthåndværkere

Keramiker Emma Kongsbøll

Malere, grafikere

Maler Rikke Andersen
Maler Andr. Friis
Professor Axel Jørgensen

Museumsfolk

Kunsthistoriker Edv. Wolff

Scenekunstnere

Skuespiller Grete Bendix
Skuespiller Axel Boesen
Skuespiller Ingeborg Brams